"12 supermocy. Polscy autorzy o tym, jak budować poczucie własnej wartości" - Papilon



"12 supermocy. Polscy autorzy o tym, jak budować poczucie własnej wartości" czyli książka napisana przez polskich autorów, która ma wesprzeć młodych czytelników w budowaniu własnej wartości. Czy rzeczywiście spełnia swoją rolę? Przekonajmy się.

Jak można się domyślić po tytule książki, znajdziemy w niej dwanaście opowiadań, które mają pomóc dziecku zrozumieć i przyswoić dwanaście ważnych życiowo cech/zachowań, takich jak: troskliwość, poczucie humoru, akceptacja siebie, wytrwałość, asertywność, otwartość, samoświadomość, pozytywne relacje, wyrażanie emocji, poczucie sprawiedliwości, aktywność, zaangażowanie. Każda z zawartych historii odwzorowuje jedną z wyżej wymienionej wartości. Aby było łatwiej je zrozumieć młodej osobie, główne role odgrywają dziecięcy bohaterowie, a wydarzenia mają miejsce w ich codziennym życiu, przy sytuacjach, które mogą wydarzyć się każdemu z nas. Mamy tutaj historie, w których udział biorą rodzice, przyjaciele nauczyciele, a więc osoby, które towarzyszą nam w codziennym życiu.

Bardzo podoba mi się, że mamy tutaj odrębne historie, w których udział biorą różnorodni bohaterowie. Dzięki takiemu zabiegowi dziecko może zobrazować sobie, a my mu w tym pomóc, że na świecie są różni ludzie, którym przytrafiają się nieoczekiwane sytuacje, dzięki którym zdobywają tak ważne umiejętności i cechy pomagające im w poradzeniu sobie z problemem. Jest to istotne, aby młoda osoba zrozumiała, że z trudnymi sytuacjami, które wymagają niebanalnych zdolności, każdy z nas sobie radzi, a rozwiązanie przychodzi, gdy wykrzesamy w sobie istotne cechy. Czytelnik dzięki książce może zobaczyć, że przypadki chodzą po ludziach, życie nie zawsze jest kolorowe, problemy napotykają na swoje drodze dorośli jak i dzieci, ale ważne jest, aby się nie poddawać i w umiejętny sposób poradzić sobie z nimi. Zdecydowanym plusem podzielenia całości na krótkie opowiadania jest możliwość przeczytania jednego czy dwóch opowiadań dziennie, omówienie ich i pozostawienie dziecka z przemyśleniami oraz analizą na spokojnie. Emocje, trudne sytuacje to nie są łatwe tematy i umiejętność przyswojenia ich powinna być dawkowana stopniowo, co zdecydowanie zapewnia nam to wydanie.

Zbudowanie w sobie poczucia własnej wartości jest bardzo ważne, ale przyznać trzeba, że jest to też ciężkie zadanie. Jak doskonale wiemy, nawet dorośli mają z tym problem, a co dopiero dzieci, aby w ogóle zrozumieć swoje uczucia, emocje, okiełznać zachowania i przekuć w dobre cechy. Na poczucie własnej wartości pracujemy tak naprawdę cały czas. Wpływ na nie mają sytuacje z dzieciństwa, sukcesy i porażki, a także to co sami otrzymywaliśmy od naszych rodziców i dajemy naszym dzieciom. Nie oszukujmy się, ale to w dużej mierze od rodziców zależy z jaką psychiką wejdzie w dorosłość ich dziecko. I dlatego warto sięgnąć po tę książkę. Przyznać muszę, że jest wartościowa nie tylko dla dzieci. Jako rodzice również możemy z niej wyciągnąć wiele pozytywnych zachowań, podpowiedzi, rozwiązań, które pomogą nam przekuć trudne sytuacje w pozytywne. Zdecydowanie pomoże nam w poprowadzeniu naszych dzieci przez trudne chwile. 

Z historii, które są tutaj zawarte wiele z nich do mnie przemówiło i wręcz śmiało mogę stwierdzić, że dzięki nim dziecku łatwiej będzie zrozumieć pewne emocje. Zdecydowanie trafiło do mnie opowiadanie "Poczucie humoru, czyli nazywam się Miotła", które w świetny sposób pokazuje jak przekształcić trudne i smutne sytuacje w śmiech. Dzięki tej opowieści mogłam pokazać córce, że nie ma co się obrażać, kiedy ktoś nas wyśmiewa, warto utrzeć nosa drugiej osobie inteligencją i sprytem, przeradzając zaczepki w śmiech. Na uznanie zasługuje jeszcze kilka z historii jak np. "Pozytywne relacje, czyli połączeni jak koraliki", która pokazuje, że należy troszczyć się o innych oraz wspierać ich w trudnych sytuacjach, ponieważ jest to ważne, aby nikt w takich chwilach nie był sam. Nie mogę jednak stwierdzić, że wszystkie opowieści zachwyciły mnie jako rodzica. Niewątpliwie są mądre i wartościowe, ale miewają niedociągnięcia, tak jak w przypadku opowieści  "Zaangażowanie, czyli Zefir i pasja" bowiem to z pewnością byłoby wartościowe opowiadanie o losach Zosi i odnajdowaniu swojej pasji i dążeniu do osiągnięcia celu, jednak zostało zbyt skrótowo opisane. Niestety lub stety, jeżdżę konno i uważam, że tutaj zabrakło tak ważnego elementu, jak uświadomienie czytelnikowi, że jest to trudy sport i nauczenie się chociażby kłusa wymaga naprawdę wielu lekcji i poświęcenia. Zabrakło mi tutaj tego elementu, który pokazałby mocno zaangażowanie w ten sport. Stwierdzenie, że główna bohaterka coraz lepiej sobie radzi, dla kogoś kto nie miał styczności z jazdą konną, wcale nie będzie takie oczywiste, że tutaj włożone było mnóstwo pracy w osiągnięcie sukcesu. Nie oznacza to jednak, że ten drobny minus skreśla całe opowiadanie i jest totalnie beznadziejne i bezwartościowe. Wręcz przeciwnie, możemy wyciągnąć z niego wiele wartości jak troska o zwierzęta, cierpliwość, zrozumienie strachu i przełamanie swoich barier.

Książka "12 supermocy. Polscy autorzy o tym, jak budować poczucie własnej wartości" to naprawdę jedna z niewielu pozycji na rynku wydawniczym, która zrobiła na mnie takie wrażenie i która skupia w sobie tak wiele pozytywów. Uwielbiam, gdy książka łączy w sobie przyjemność czytania z dobrymi wartościami. Z jednej strony jest to wydanie poświęcone nauce opanowania dwunastu ważnych cech, jednoczenie dając rozrywkę w formie czytania, a z drugiej strony to także świetny poradnik dla rodziców, który daje gotowe rozwiązania na trudne sytuacje. Zachęcam Was do sięgnięcia po książkę i przedstawienia jej Waszym pociechom.  Poczucie własnej wartości to ważny element życia, dzięki któremu możemy prawidłowo rozwijać się emocjonalnie, a także społecznie. 

OCENA 9/10
Książka recenzowana w ramach współpracy z wydawnictwem 


    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz